34-700 Rabka-Zdrój ul. Piłsudskiego 1  tel/fax.(0-18) 267 73 17 e-mail: poczta@rabka-zdroj.pttk.pl
Oddział PTTK w Rabce-Zdrój działa od 90 lat
Położenie i klimat

Rabka położona jest w górskim terenie, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców. Silnie zalesione stoki Lubonia Wielkiego (1022m n.p.m.) i Turbacza (1311m n.p.m.) tworzą atrakcyjną wizualnie i turystycznie oprawę uzdrowiska. Usytuowanie Rabki w malowniczej kotlinie leżącej 500-600m n.p.m. decyduje o szczególnych walorach klimatycznych i krajobrazowo-przyrodniczych.

Tutejszy klimat jest odmienny od górskiego klimatu panującego w tym regionie kraju. Cechuje go mała ilość słabych wiatrów, silne nasłonecznienie i niewielka ilość opadów. Brak nadmiernych upałów i ostrych mrozów, dobre warunki solarne, suche powietrze i prawie zupełny brak mgieł sprzyja leczeniu klimatycznemu, które może być prowadzone przez cały rok.

Główne zasoby Rabki i jej okolic to bogate złoża wód leczniczych, przeważnie solanek. Rabka specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, układu krążenia, chorób reumatycznych, przewlekłych schorzeń układu nerwowego i cukrzycy. Wspaniały klimat, źródła wody mineralnej, urodę Gorczańskiej ziemi, latem wspaniałe warunki solarne, zimą warunki śnieżne, bogatą ofertą turystyczną i kulturalną polecamy wszystkim, którzy odwiedzą nasze miasto.

Uzdrowisko

Rabka to znane w całej Europie uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Dzięki położeniu, w jakim się znajduje, jej klimat jest idealny do leczenia wielu chorób układu oddechowego i układu krążenia, tak u dzieci jak i dorosłych. Mieści się tu wiele wyspecjalizowanych placówek medycznych takich jak filia Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, ze znanymi specjalistami w kraju i na świecie, Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci oraz wiele innych.

Rabka oprócz wspaniałego klimatu posiada bogate złoża wód mineralnych oraz solanek, których zalety poznano już w XVIII wieku, które do dziś służą do leczenia i rehabilitacji. Znajduje się tu wiele otwartych zakładów służby zdrowia prowadzących zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, w których można uzyskać porady i konsultacje z najlepszymi specjalistami w kraju.

Turystyka

Do Rabki-Zdrój prowadzi kilka szlaków turystycznych. Najpopularniejszy z nich czerwony wiedzie z Rabki-Zdrój przez Maciejowi i Stare Wierchy na Turbacz i dalej do Gorczańskiego Parku Narodowego.

Szlakiem niebieskim lub zielonym można przejść na Luboń Wielki. Szlakiem żółtym do zabytkowego Kościółka na Piątkowej i źródełka Pocieszna Woda. W okolicy Rabki-Zdrój wytyczono wiele tras rowerowych o zróżnicowany stopniu trudności. / więcej .../

W uzdrowisku na dzieci czekają piękne place zabaw i miasteczko komunikacyjne, a także niezapomniana zabawa w Rabkolandzie. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą grać w tenisa, piłkę plażową oraz kręgle na świeżym powietrzu. Warto zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Zimą Rabka-Zdrój oferuje doskonałe warunki dla uprawiania sportów zimowych. W uzdrowisku i okolicy działa kilka wyciągów narciarskich, lodowisko, wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego oraz tor saneczkowy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie miasta: www.rabka.pl

Strona główna | Rabka-Zdrój | Oddział PTTK | BORT | Z życia Oddziału | Galeria fotografii
(R) 2017 PTTK Oddział Rabka.

rabasoft